Psiholoģe Liene Grantiņa: "Mentālā veselība tik vienkārši neatgriežas "pirmskrīzes" stāvoklī."

Psiholoģe Liene Grantiņa: "Mentālā veselība tik vienkārši neatgriežas "pirmskrīzes" stāvoklī."

Liene Grantiņa ir klīniskā un veselības psiholoģe ar vairāk nekā desmit gadu darba pieredzi, palīdzot cilvēkiem tikt galā ar mentālās un psiholoģiskās veselības problēmām. Viņas rūpju lokā ir gan bērni, gan pieaugušie. Un starp tiem cilvēkiem, kam palīdzēts, ir arī daudzi radošo profesiju pārstāvji.

Pati Liene, komentējot savu iesaistīšanos nodibinājuma "Fonds Līdzskaņa" uzsāktajā kampaņā, ir lakoniska: "Es uzskatu, ka šī kampaņa šobrīd ir īsti laikā un īsti vietā – ne tikai tāpēc, ka tā paredzēta grūtībās nonākušiem mūziķiem, bet arī tādēļ, ka mūziķi un citu radošo profesiju pārstāvji bieži vien ir "redzamāki" sabiedrībā. Un tas nozīmē, ka šī kampaņa būtībā ir daudz plašāka par palīdzību radošās sfēras cilvēkiem. Šādi ir iespējams pievērst visas sabiedrības uzmanību mentālās un psiholoģiskās veselības problemātikai arī kopumā," uzsver Liene. "Vienkāršoti sakot – kampaņa šajos nebūt ne vieglajos laikos palīdz visiem. Tiem, kam nepieciešama palīdzība un kuri nejūtas labi, palīdz sākt runāt par to atklāti, nenoslēgties, vērsties pēc palīdzības. Bet tiem, kuri redz savu līdzcilvēku problēmas, nepievērt uz to acis un sniegt palīdzīgu roku."

Mentālā veselība tik vienkārši neatgriežas "pirmskrīzes" stāvoklī. Tieši otrādi, darbs atgriežas, bet problēmas paliek...

Lienes pieredze darbā ar saviem pacientiem ļauj spriest, ka radošo profesiju cilvēkiem iespējas saskarties ar mentālas dabas problēmām ir lielākas: "Radošo profesiju pārstāvji pēc sava temperamenta un rakstura bieži vien mēdz būt līdzīgi – vairāk mākslinieciskā tipa un melanholiskā temperamenta pārstāvji, tādēļ šādiem cilvēkiem var būt lielāka tendence ieslīgt depresīvā stāvoklī, rasties lielas psiholoģiskas problēmas līdz pat suicidālām domām. Nevar noliegt, ka pandēmijas ierobežojumu noteikumi, liegums darboties savā sfērā un nozarē, ļoti ietekmējuši arī radošo cilvēku mentālo stāvokli, garīgo veselību. Tagad, kad it kā atgriežas aktīvāka radošā dzīve – koncerti, izrādes, aktīvs darbs –, teorētiski visam būtu atkal jābūt kārtībā. Taču mentālā veselība tik vienkārši neatgriežas "pirmskrīzes" stāvoklī. Tieši otrādi, darbs atgriežas, bet problēmas paliek," uzsver psiholoģe Liene Grantiņa.

Liene konsultēs nodibinājumu "Fonds Līdzskaņa" – gan komentējot un sniedzot ieteikumus par kampaņas laikā publicētajiem pieredzes stāstiem, gan raksturojot aktuālākās un tipiskākās krīzes situācijas, gan vērtējot mūziķu un citu radošo ļaužu pašu metodes cīņai ar psiholoģiskas dabas problēmām.

Kampaņas noslēgumā – 2022. gada 17. septembrī – Rīgā tiks organizēts Mūziķu skrējiens, lai vāktu līdzekļus psihologu un psihoterapijas konsultācijām mūziķiem. Nodibinājums "Fonds Līdzskaņa" jau tagad aicina pieteikties gan potenciālos sadarbības partnerus, kas gatavi iesaistīties Mūziķu skrējiena atbalstīšanā, gan kampaņas laikā ziedot līdzekļus, lai palīdzētu mentālās un psiholoģiskās veselības grūtībās nonākušiem mūziķiem. Sīkāka informācija mājaslapā lidzskana.lv un "Fonda Līdzskaņa" sociālo tīklu kontos.

"Līdzskaņa. Skanēt līdzi, būt iezvārotam, iešūpotam, paņemtam līdzi." -Valdis Atāls

Par mums

Par Fondu Līdzskaņa

“Fonds Līdzskaņa” atbalsta mūziķus, kuri devuši ievērojamu ieguldījumu Latvijas kultūras dzīvē, bet šobrīd dažādu iemeslu dēļ vairs nevar aktīvi darboties mūzikas nozarē. Fonds sniedz gan atbalstu veselības un sadzīvisku problēmu pārvarēšanai, gan piedāvā praktisku palīdzību, lai uzlabotu mākslinieka ikdienas apstākļus vai aktualizētu radošo darbību.

Vairāk par fondu Nodibinājuma statūti Nodibinājuma nolikums