Intervija ar Sondru Zaļupi: "Ir mierīgāk, kad zini, ka ir pieejami medikamenti.”

Intervija ar Sondru Zaļupi: "Ir mierīgāk, kad zini, ka ir pieejami medikamenti.”
Publicitātes foto

Sitaminstrumentālista un komponista Riharda Zaļupes (34) sieva un meitiņas māte, mūzikas producente Sondra Zaļupe (31) šobrīd cīnās ar vēzi. Kaut arī jaunās sievietes diagnoze (ādas audzējs - melanoma) ir smaga, viņa izskatās žilbinoša un dzīvespriecīga. Sondru var tikai apbrīnot, ar kādu mieru un vieglumu viņa cīnās par savu dzīvību. 


Vēzi var pieveikt! 
"Nevarētu teikt, ka esmu tam izgājusi cauri. Nevienā brīdī nevaru apgalvot, ka esmu to gandrīz jau paveikusi, jo esmu tikai sākumposmā, bet visa šī cilvēku mīlestība, ticība, lūgšanas un atbalsts liek man būt tādai mierīgākai un noticēt, ka es to varu izdarīt. Atbalstu sniedz arī daudzie cilvēku zvani un vēstules. Pie manis koncertā (Sondrai veltītais labdarības koncerts "Es nākšu, lai Tu dzīvotu") pienāca vīrietis, kurš teica, ka vēzi var pieveikt. To var izārstēt. Varbūt, no vienas puses, var likties, ka tā jau visi saka, bet, no otras puses, šī informācija nosēžas zemapziņā un es jūtos daudz mierīgāk. Domāju, ka jebkurš justos daudz mierīgāks. 

Mums Latvijā ir daudzi brīnišķīgi piemēri, kad cilvēki ir izārstējušies no visādām baisām slimībām. Es pati esmu vēl ceļā uz ticību, jo brīžiem, protams, ir grūti. 

Zāles lietoju tikai divas nedēļas. Un tikai tagad sāk parādīties blaknes, kas pirmā mēneša laikā var būt visdažādākās. Krāju visas šīs labās emocijas tam brīdim, kad man būs ļoti grūti. Tad es varēšu palasīt šīs vēstules. Paklausīties šī brīnišķīgā koncerta mūzikas ierakstu. Es pat nespēju aptvert, ka tieši šobrīd šis brīnišķīgais koncerts notiek. Esmu ļoti pateicīga, ka tas notiek," ar sajūtām dalās Sondra Zaļupe. 

Simtiem cilvēku teic spēcinošus vārdus 
Sondra stāsta, ka pašās pirmajās dienās, kad plašāka sabiedrība uzzināja par viņas diagnozi, esot saņēmusi simtiem uzmundrinājuma ziņu no draugiem, paziņām un svešiniekiem. Vislielākā aktivitāte bijusi sociālajā tīklā "Facebook". Arī tagad katru dienu Sondra saņem uzmundrinošas īsziņas un vēstules gan no draugiem, gan svešiniekiem. Starp svešiniekiem ir arī tādi cilvēki, kas regulāri apvaicājas, kā jaunajai sievietei klājas un kā veicas ar ārstēšanos. Sondrai raksta ļoti daudzas māmiņas, kurām ir līdzīga situācija. Arī tēvi, kuru bērni ir līdzīgā vecumā kā viņa. Visi saka uzmundrinošus vārdus. Ir tik daudz brīnišķīgu cilvēku, kurus aizkustinājis jaunās sievietes smeldzīgais stāsts. 

Sondrai ne vienmēr tiek piedāvāta finansiāla palīdzība. Ir cilvēki, kas sniedz palīdzīgu roku ikdienas darbiņos, iztīrot māju vai arī pieskatot bērniņu. Jaunā sieviete ir pateicīga par katra sirsnīgā un atsaucīgā cilvēka palīdzību. Jo ikdienā, kad daudz laika tiek pavadīts pie ārstiem, konsultācijās un veicot dažādas pārbaudes, katra palīdzīga roka ir no svara arī mājas darbos. Draugi pie Zaļupes ģimenes brauc katru dienu, pieskatot mazo vai pagatavojot ēdienu. 

Plāno doties uz Šaritē klīniku Vācijā
"Šobrīd atrodos bērna kopšanas atvaļinājumā, tādēļ esmu pilnas slodzes mamma. Ikdiena paiet priekos ar mazo, jo viņa tūlīt sāks staigāt. Protams, nodarbojos ar maziem hobijiem. Mēģinu atrast nodarbošanos, kas man patīk. Esmu uzsākusi kustību un deju terapiju, lai psiholoģiski atvieglotu šo situāciju un no jauna atrastu ceļu pie sevis. Acīmredzot esmu šo ceļu smagi pazaudējusi. Man ir ļoti daudz palīgu, jo veselība īsti neļauj veikt dažādas aktivitātes. Mazo pieskatīt brauc arī mamma, māsa un vīramāte, jo vizītes pie ārstiem aizņem ļoti daudz laika. Diemžēl mūsu ārstu viedoklim pilnībā nevar uzticēties, tādēļ par savu diagnozi ir ļoti daudz jāinteresējas arī pašam. Daudz informācijas meklējam arī ārzemēs. Apsveram domu par braucienu uz Vācijas galvaspilsētas Berlīnes Šaritē klīniku, kur šobrīd ārstējas arī Valters Frīdenbergs. Pagaidām šis brauciens vēl tikai tiek plānots un līdz galam nav apstiprināts. Oņa un mans ceļš ir tikai sācies. Bet uzskatu, ka šis ir brīnišķīgs sākumpunkts, kas ir piesātināts ar spēku un mīlestību," cerību pilna ir Sondra. 

Vispirms PR kampaņa un tad vari ārstēties
Šobrīd Sondrai Zaļupei ar "Ziedot.lv" un fonda "Līdzskaņa" atbalstu ir savākta nepieciešamā summa - 81 887 eiro, kas paredzēta ārstēšanās procedūrām gada garumā. Sondra cer, ka pietiks finansiālo līdzekļu, lai palīdzētu vēl kādam no cilvēkiem, kas stāv rindā. 

"Ir mierīgāk, kad zini, ka ir pieejami medikamenti. Tad, kad cilvēks uzzina, ka ir smagi slims, viņam vajadzētu sākt ārstēties. Šobrīd pie mums Latvijā no sākuma ir jāuztaisa PR kampaņa, jāskraida pa visu valsti, stāstot, ka esi slims, un lūdzot naudiņu. Un tikai pēc tam tu vari pievērsties ārstēšanai, kas īsti nav pareizi. PR kampaņa ir kā maska manam īstajam es. Mans īstais es patiesībā ir kopā mājās ar bērniņu un beidzot var sākt mierīgi un pilnvērtīgi ārstēties. Citās valstīs šie medikamenti ir apmaksāti, bet pie mums diemžēl tā nav. Es ļoti ceru, ka pēc kāda laika arī pie mums būs apmaksāti medikamenti cīņai ar vēzi, lai cilvēki varētu atveseļoties paši savā ģimenes lokā un mierā. Šai slimībai pirmais noteikums - ir jādzīvo mierā, saticībā un mīlestībā." 

Melanomu grūti atšķirt no parastas dzimumzīmes 
"Es jau pagājušajā gadā zināju, ka man ir diagnoze, bet tad vēl nebija metastāzes, līdz ar to es negribēju nevienam par problēmām stāstīt, jo likās, ka mēs paši tiksim galā. Man diagnosticēja melanomu, bet, tā kā analīzes bija ļoti labas, ārsti teica, ka viss ir kārtībā, un es gadu dzīvoju tikai pārbaudoties. Šī gada janvārī viss ļoti strauji saasinājās. Melanomu īsti nevar atšķirt no parastas dzimumzīmes vai ādas veidojuma. Manā gadījumā tā tiešām bija dzimumzīme. Tāpēc es aicinu visus apskatīt vienam otru, pievērst uzmanību dzimumzīmēm un veidojumiem, kas var būt arī bez krāsas. Un nekautrēties iet pie dermatologa un rādīt viņam. Ārsta nozīmēts nosūtījums pie dermatologa maksā tikai 4,27 eiro, kas tiešām nav dārgi. Tādēļ var reizi pusgadā profilakses pēc aiziet pie ārsta un izpētīt visas dzimumzīmes. Viņi var piefiksēt, ko vajag atkārtoti parādīt un ko nevajag. Tas nav grūti. Vienkārši jābūt uzmanīgiem, jo melanoma izplatās ļoti ātri. Diemžēl šī slimība kļūst aizvien izplatītāka mūsu vidū, tādēļ ir sevi jāsargā. Un es saprotu, ka par to ir jārunā un jāstāsta! Un var būt, ka tas palīdzēs vēl kādam. Tā ir mana vienīgā motivācija. Varbūt šis stāsts, mani kontakti un ceļš, ko es būšu izgājusi, iedvesmos kādu citu, kuram ir grūti. Ļoti ceru, ka labdarības koncerta publikā bija arī kāds cilvēks no valdības, kas ir par to atbildīgs. Ceru, ka arī valdība sadzirdēs un sapratīs, ka kaut kas ir jāmaina, jo pašlaik ir skarbi. Mēs tērējam miljoniem eiro, lai rīkotu svētkus, kamēr cilvēki mirst, jo nevar nopirkt zāles. Kaut kas šajā sistēmā nav pareizi," Sondra atklāti pastāsta par savu pieredzi un novērojumiem. 

Avots: LETA

"Līdzskaņa. Skanēt līdzi, būt iezvārotam, iešūpotam, paņemtam līdzi." -Valdis Atāls

Par mums

Par Fondu Līdzskaņa

“Fonds Līdzskaņa” atbalsta mūziķus, kuri devuši ievērojamu ieguldījumu Latvijas kultūras dzīvē, bet šobrīd dažādu iemeslu dēļ vairs nevar aktīvi darboties mūzikas nozarē. Fonds sniedz gan finansiālu atbalstu veselības un sadzīvisku problēmu pārvarēšanai, gan piedāvā praktisku palīdzību, lai uzlabotu mākslinieka ikdienas apstākļus vai aktualizētu radošo darbību.

Vairāk par fondu Nodibinājuma statūti Nodibinājuma nolikums